Nauczanie z pasją

W minionym tygodniu do projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Mieście Zielona Góra” przystąpili również uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych.  W minionym tygodniu kilkunastoosobowa grupa rozpoczęła kurs dla uzyskania uprawnień operatora urządzeń energetycznych do 1 kV.
O wrażenia z zajęć zapytaliśmy tegorocznych maturzystów.
- To są rzeczy, które są nierozerwalnie związane z moim kierunkiem kształcenia – powiedziała Kamila Sieroń, która dopiero co ukończyła szkołę na kierunku „technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej” – w szkole jednak nie było możliwości zdobycia tych uprawnień i kiedy tylko ogłoszono, iż można taki kurs zrobić od razu się zgłosiłam. Nie żałuję. Mam nadzieję znaleźć prace zgodną wykształceniem a tam uprawnienia te są niezbędne. Gdyby nie możliwość uczestnictwa w projekcie musiałabym kurs kończyć odpłatnie. Dzięki temu, że jest taki projekt mogę je mieć nie tylko za darmo ale jednocześnie z dyplomem technika.
Filip Białogrecki jest z kolei absolwentem kierunku technik-informatyk: – Dla mnie to dodatkowe uprawnienia ale jestem przekonany, że się przydadzą; każda dodatkowa wiedza, możliwość pracy nie tylko z komputerem jest niewątpliwie zyskiem i dodatkowym atutem.
Sporo rozmawialiśmy z młodymi ludźmi o tych zajęciach. Czy robią je tylko „dla papierka”,, jak są prowadzone ?Pewnym zaskoczeniem była jednak zgodna opinia, że...zajęcia są ciekawsze niż w szkole.
- Widać, że wykładowca robi to z autentyczną pasją, ma wiedzę nie tylko teoretyczną, szkolną ale przede wszystkim – praktyczną. Naucza na przykładach tak byśmy byli jak najbliżej życia.
- Cóż, zaangażowanie wykładowcy jest większe niż naszych nauczycieli. Na jego zajęciach nie jest nudno.
I o to chodzi – można by skomentować te opinie. Program „Modernizacja kształcenia zawodowego” ma z założenia poprawić jakość kształcenia zawodowego, dostarczyć młodym ludziom nową wiedzę, wyposażyć ich w nowe umiejętności.

Program, skierowany do uczniów techników szkół zawodowych realizowany jest przez 10 zielonogórskich szkół i placówek kształcenia zawodowego i finansowany przez Unię Europejską i nasze miasto – Zieloną Górę.

Na zdjęciu wygląda to jak szkolna klasa. Okazuje się jednak, że zajęcia prowadzone przez Ryszarda Bładykę w ZDZ nie są nudna a wręcz przeciwnie.

Kamila Sieroń i Filip Białogrecki w przerwie zajęć nie kryli zadowolenia z możliwości zdobycia dodatkowych uprawnień.

(brj) źródło: http://www.zielona-gora.pl